تبلیغات
هادی محبی - فلسفه زندگی و مرگ

هادی محبی

یارب دفتر جرم مرا روز قیامت مگشا من به امید عطای تو خطا کار شدم

دوشنبه 23 آذر 1388

فلسفه زندگی و مرگ

نویسنده: hadi mohebi   

فلسفه زندگی و مرگ

فلسفه حیات و هدف زندگی نیز از موضوعاتی است كه ایشان در آثار خود به آن توجه داشتند و این مقاله به بررسی نظر علامه جعفری درباره همین موضوع اختصاص دارد.

پروفسور ولقاریس، رئیس دانشگاه الهیات آتن درباره شخصیت برجسته علامه جعفری می‌گوید: علامه جعفری هرگز كسی را محكوم نمی‌كرد. او قاضی نبود، بلكه یك معلم بود. به خاطر دارم یك بار از ایشان خواستم نظر خود را درباره جوامع غرب برایم بگویند.

پرسش برای ایشان غیرمنتظره بود؛ اما در پاسخ گفتند: انسان غربی در تلاش برای فوق بشر شدن، نتیجه‌ای جز غیر بشر شدن نگرفته است؛ زیرا از خدا دور شده و صرفاً بر منطق و توانایی‌های خودش تكیه دارد.

استاد جعفری ایمان به خدا را با منطق بشری در هم آمیخته بود. خانم پروفسور هیسائه ناكانیشی، استاد دانشگاه ناگویا نیز این‌گونه بر اهمیت اندیشه استاد در جهت وصول به ارزش‌های انسانی و صلح جهانی تصریح می‌كند: دنیا دچار تغییرات چشمگیری شده و به سوی شرایطی خطرناك پیش رفته است. ارزش‌ها و مفاهیم بزرگی از قبیل شرافت و كرامت انسانی و میراث بشری مورد بی‌اعتنایی و حتی انكار قرار می‌گیرند.

برای احیای این مفاهیم حیاتی انسانی، باید تمامی ‌آثار استاد جعفری مورد توجه قرار گیرند و سعی شود كه فلسفه ایشان مجدداً تفسیر شود تا بتوان از نو، جهانی ایمن تر و صلح‌آمیزتر ساخت.

و بالاخره رابطه دوستانه نزدیك علامه جعفری و پروفسور محمود حسابی و تعاملات فكری 25 ساله این دو دانشمند برجسته علم و معرفت ایران از جمله در جلسات هفتگی دایر در منزل پروفسور حسابی و همچنین حضور مؤثر وی در جلسات هم اندیشی فیلسوفان و دانشمندان جهان در موضوعات مختلف نشان از جامعیت طلبی و عمق دانش‌پژوهی استاد علامه محمد تقی جعفری دارد.

اندیشه عمیق و قلم ساده و روان استاد در عین بی پیرایگی و دوری از تكلف، دربردارنده ژرف‌ترین مضامینی است كه فیلسوفان جهان امروز گاه به زبان مغلق و غیرقابل فهمی‌كه گمان می‌رود خود نیز قادر به فهم درست آن نیستند، نمی‌توانند ذره‌ای به این عمق و جامعیت معنا دست یابند.

برای شنیدن از زبان علامه جعفری كتاب «فلسفه و هدف زندگی» را برگزیده‌ایم كه در عین اجمال، عمده سؤالات پیرامون مساله هدف حیات را كه اساسی‌ترین پرسش جوان امروز است مطرح كرده و با استدلال‌های منطقی، نقل قول‌ها، اشعار و تمثیلات زیبا به پاسخ آنها مبادرت ورزیده است. با این انتخاب شرح زندگی استاد را به زینت نگاه ایشان به هدف زندگی می‌آراییم.

در مقدمه كتاب، نگارنده با این لحن صریح و بی‌پروا در انتقاد به فلسفه نمایی‌های معاصر به پیشواز تألیف ارزنده خود می‌رود: «سؤال از فلسفه و هدف حیات از نظر تاریخی مساوی با تاریخ هشیاری آدمیان است. پاسخ‌هایی كه در آن دوران‌ها به سؤال از هدف زندگی گفته می‌شد، متین و باشكوه و موقرانه بازگو می‌گشت، زیرا جهان هستی برای آنها عظمت و شكوه و جلالی داشت كه آنان را وادار به احتیاط در بحث می‌نمود.

در صورتی كه در دوران‌های اخیر به علت باز شدن برخی رموز طبیعت و پیشرفت‌های چشمگیر، یا به عبارت شایسته‌تر به جهت گسترش روابط انسان با طبیعت، به غلط چنین گمان رفته است كه هستی دارای آن ابهت و عظمت نیست و لذا سؤال مزبور با این‌كه جدی است، سبك‌تر و بی‌اهمیت‌تر مطرح می‌گردد و متقابلاً پاسخ‌هایی نیز كه به آن داده می‌شود، عامیانه‌تر است و از دیدگاه‌های محدودتری ناشی می‌شود. گویی مردم دوران ما در صدد برآمده‌اند كه فلسفه و هدف حیات را مانند فلسفه و هدف آب خوردن در موقع تشنگی بفهمند.»

از همین ابتدا، علامه با انتقاد از مهم‌ترین بحران زندگی امروز یعنی پوچ انگاری حیات در نتیجه غلبه بی‌امان فناوری و ماشین بر شوون مختلف زندگی انسان، هدف و انگیزه اصلی از طرح این مباحث را به مخاطب خود گوشزد می‌كند: «نكته دوم كه موجب افزایش و شیوع سؤال مزبور شده است (سؤال از فلسفه و هدف زندگی)، دگرگون شدن چهره حیات به وسیله غوطه‌ور شدن در عربده‌های ناخودآگاه ماشین است كه از اواخر قرن هیجدهم به این طرف رو به گسترش گذاشته است. در حقیقت، بانگ «فلسفه زندگی چیست؟» به ناله انسان‌های فشرده شده در آهن پاره‌های عصر ماشینیسم بیشتر شباهت دارد، تا پرسش حكیمانه‌ای كه پاسخ حكیمانه‌ای به دنبال داشته باشد.

در نتیجه، متفكرنماهایی كه یا بیماری روانی شكنجه‌شان می‌داد و یا برای ارضای حس شهرت‌پرستی زمینه مناسبی برای خود می‌دیدند، به جای این‌كه در جهت برداشتن سنگی كه روی منبع حیات آدمیان افتاده است بكوشند، فریاد برآوردند كه منبع، آب ندارد و یا آب منبع تمام شده است و پوچی حیات را نتیجه گرفتند.»!

در ادامه، مختصات احساس پوچی در انسان مورد بحث واقع می‌شود و پس از آن نگارنده می‌كوشد به سؤال‌های اساسی مرتبط با بحث یعنی معنای هدف، تعریف زندگی و انگیزه‌های پرسش از هدف زندگی پاسخ گوید. یكی از انگیزه‌های پرسش از هدف زندگی زمینه منفی حیات عنوان می‌شود كه امروزه با نام یأس فلسفی از آن نام می‌برند.

تقسیم‌بندی قابل توجهی كه علامه جعفری از دنباله روان این اندیشه ارائه می‌كند، بسیار قابل تأمل است. بنای علامه بر فهم و شناخت است نه فقط رد و عدم قبول. از این رو بخوبی توانسته مرز میان پوچ‌گرایی، پوچ‌انگاری و پوچ‌نمایی را مشخص كند. (اطلاق این اسامی ‌به 3 گروه مورد اشاره علامه، از نگارنده است)‌:

1- گروهی هستند كه توفق و ركود حیات خویش را از سازندگی و حركت، پدیده مشخصی می‌دانند كه برای آنان به وجود آمده است و می‌پندارند به یك ضعف حیاتی دچار شده‌اند ولی دیگران هدف و طعم حیات را كاملاً می‌چشند. اینان از نظر اندیشه و درك، كاملاً در مرحله پایین قرار گرفته‌اند.

2- اشخاصی هستند كه به وجود آمدن انگیزه ركود حیات را به طور كلی در تسلط ماشین و درهم و برهم شدن قوانین و اجرای آنها می‌دانند و بر این مبنا به جای این‌كه حیات و هدف آن را به طور صحیح مطرح كنند و موانع حركت و سازندگی حیات را توضیح بدهند، فلسفه‌ای به نام فلسفه پوچی می‌سازند. نظیر آن كه چشمه‌سار زلالی در جریان باشد، ولی یك عده مشغول خاكپاشی به آن باشند.

این از حماقت است كه گفته شود آب چشمه سار كدر و تیره است، بلكه باید جلوی عوامل گل‌آلود كردن آن را گرفت. اینان دیدگاه بسیار محدودی دارند كه از متن حیات طبیعی و متلاشی شدن آن در موقع از دست دادن حركت و سازندگی تجاوز نمی‌كند. اكثریت قریب به اتفاق نفوس انسانی با مراتب مختلف، همین ضعف و ناتوانی را دارا هستند.

3- گروه دیگر درصدد بیان واقعی از دست دادن تحرك حیات و چاره جویی آن برمی‌آیند. امروزه افراد این گروه چه در غرب و چه در شرق فراوانند و كوشش آنان در این است كه بتوانند عوامل فقدان تحرك حیات و طرق بازگرداندن آن را به اجتماعات بشری بازگو كنند. اینان دیر یا زود راهی را كه در پیش گرفته‌اند، به پایان خواهند رساند و بالاخره موفقیت نصیبشان خواهد شد؛ زیرا كوشش آنان در سمت موافق جریان قوانین هستی است.

با توجه به نقل قول‌های مختلفی كه علامه جعفری در كتاب‌های خود از نویسندگان اصلی جریان پوچی جهان، آلبر كامو و فرانتس كافكا در تأیید مدعای بحث‌ها آورده می‌توان گفت منظور ایشان از گروه‌های غربی مورد اشاره در گروه سوم چه بسا این 2 نویسنده بزرگ باشد.

جداسازی این گروه آخر از دیگران، تقسیم هوشمندانه‌ای است كه نشان از نگاه ژرف و حقیقت‌جویانه علامه نسبت به پدیده‌های فكری و فلسفی موجود دارد. اریك بنتلی، مترجم، نمایشنامه‌ نویس، كارگردان و منتقد تئاتر نیز در این باره می‌گوید: فقط یك یأس وجود دارد كه واقعاً واقعی، غایی و صددرصد است و آن یأسی است كه غلتیدن به روان‌پریشی، بیماری جسمی ‌جدی، یا خودكشی را تسریع می‌كند. در این مرحله دیگر آدمی‌ شعر، رمان و یا نمایشنامه نمی‌نویسد تا از یأس سخن بگوید. او «در انتظار گودو» (نوشته ساموئل بكت) نمی‌نویسد.

بیمار می‌شود یا زیر ماشین می‌رود و یا دچار حالتی از نومیدی تام و تمام می‌شود كه اصلاً نمی‌تواند دست به سوی قلم ببرد. فعالیت هنری خود، تعالی یأس است و برای هنرمندانی كه یأسی غیرمعمول دارند هنر همین است و بس: نوعی درمان، نوعی ایمان.

این عبارت یكی از پاراگراف‌های كلیدی كتاب است: «وقتی كه من ِ انسانی از هدف حیات می‌پرسد، چون در نقطه مافوق حیات طبیعی قرار گرفته است، نمی‌تواند پاسخ آن را در خود حیات طبیعی و شئون آن جستجو كند.» در توضیح این عبارت می‌خوانیم: «جستجوی [هدف از خلقت] «من انسانی» در حیات طبیعی و شوون آن، همان قدر خلاف منطق و خنده‌آور است كه جستجوی [هدف از خلقت] انگور، هدف خود را در آب و خاك و ریشه و ساقه و شكوفه درخت انگور...! من كه ملول گشتمی‌از نفس فرشتگان/ قال و مقال عالمی‌ می‌كشم از برای تو. مضمون بیت حافظ كه یك پدیده واقعی روان آدمی‌ را بازگو می‌كند، می‌گوید: حیات انسانی از حیث حساسیت و ظرافت به جایی می‌رسد كه حتی نمی‌تواند نسیم موجود غیرمادی مانند فرشته را تحمل كند.

اكنون همین انسان كه با نیروی عشق، خود را دگرگون كرده و خود دیگری را برای خویش ابداع كرده است، می‌تواند در مقابل قال و مقال و تمام تصادم‌های عالم هستی مقاومت بورزد. آری طعم حیاتی را كه رادمردان با عظمت تاریخ چشیده‌اند با آن ظرافت و نیرومندی كه خاصیت معجزه‌آسای حیات است، توانسته‌اند تلخ‌ترین حوادث روزگار را نوش كنند و لذایذ آن را هم زیر پا گذارند و از سایه‌های موجودیت خود به هدف حیات برسند.

در نگاه علامه، هدف حیات برای انسان نمی‌تواند ماورای طبیعی نباشد؛ چون: «انسان هر ایده‌آلی را كه به عنوان هدف منظور بدارد، پس از وصول به آن هدف و بلكه با تجسیم واقعی آن، خود را بزرگ‌تر از آن می‌بیند و هدف به دست آمده را مانند جزء كوچكی از خویش می‌پندارد. جلال‌الدین می‌گوید: تنگ است بر او هر هفت فلك/ چون می‌رود او در پیرهنم؟... این جریان مداوم، اساسی‌ترین عنصر «من» آدمی‌ است. مثلاً كسی كه وصف زیبایی مناظر طبیعی رامسر را شنیده است، تماشای آن را مطلوب و كمال نسبی من خویش تلقی می‌كند، ولی هنگامی‌كه مناظر مزبور را چند بار تماشا كرد بتدریج مطلوبیت خود را از دست می‌دهد. نه این‌كه مناظر مزبور نابود شده است، بلكه صورت آن مانند جزء غیر مورد توجه من گشته و جالب بودنش را از دست داده است و دینامیك كمال‌جویی من به اضافه آن نمود ضمیمه شده به من، به جریان خود برای وصول به ایده‌آل‌های دیگر ادامه می‌دهد. پس بود دل جوهر و عالم عرض/ سایه دل كی بود دل را غرض... این است مقدمه هدف حیات در مكتب ادیان و هدف‌های دیگری كه برای حیات گفته شده‌اند، اگر جنبه مثبت داشته باشند، در مقدمات هدف ادیان تضمین شده اند.»

و اما هدف واقعی حیات: «هدف حیات طبیعی در مكتب دین آماده شدن برای ورود به حیات حقیقی ابدی است كه از همین زندگانی شروع می‌شود. اما موضوع بهشت كه بعضی‌ها گمان می‌كنند به عنوان هدف حیات در ادیان مطرح شده است، مقصود باغی وسیع با چند درخت سیب و انار و جویبار نیست، بلكه چنانچه در تفسیر مثنوی توضیح داده‌ایم، بهشت انعكاسی ازموجودیتی است كه انسان در این زندگانی تحصیل كرده است. از محقرترین لذایذ گرفته تا لقاءالله و رضوان الله و ایام الله و غوطه‌ور شدن در ابدیت جلال و جمال الهی همه و همه درجات مختلف بهشت‌اند و باید در نظر گرفت كه موضوع بهشت و جهنم در مسیر تكامل از انگیزگی پرستش الهی بركنار می‌شود و خود پرستش كه عبارت است از جذب شدن به شعاع جاذبه الهی، هدف قرار می‌گیرد، چنان‌كه علی‌بن ابی‌طالب علیه‌السلام فرمود: من تو را نه به طمع بهشت می‌پرستم و نه به جهت ترس از آتش دوزخ، بلكه تو را شایسته معبودیت می‌بینم و می‌پرستم.»

و بالاخره با معرفی عبادت به عنوان هدف اصلی حیات و استناد به آیه «و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون» (من جن و انس را نیافریدم مگر برای این‌كه مرا عبادت كنند)، استاد علامه چنانچه سخن را با صراحت در انتقاد از پوچی آغاز كرد حالا بی‌پرده در رد ظاهربینی چنین می‌گوید: «مردم معمولی اغلب گمان می‌كنند مقصود از عبادت همان حركات و ورد و ذكرهای خشك و حرفه‌ای است و می‌پندارند این‌گونه عبادت‌هاست كه انگیزه آفرینش انسان بوده است. روی همین تفسیر احمقانه، بهانه به دست متفكرنماها داده‌اند كه بگویند چه هدف ناچیز و كودكانه‌ای است كه میلیاردها عوامل طبیعی و انسانی دست به دست هم بدهند و انسانی به وجود بیاید و آن انسان‌ها در میان میلیون‌ها عوامل مضر و سودمند و با شادی‌های محدود و ناراحتی‌ها و بدبختی‌های نامحدود زندگی كنند و هدف این زندگی هم چند بار خم و راست شدن و ذكرها و وردهای خشك و عادی و بی اثر باشد؟

فلسفه مرگ

عبدالله نصری استاد دانشگاه علامه طباطبایی ، نوشت: مرگ یكی از بزرگ ترین معماهای حیات بشری است كه در طول تاریخ همواره مورد توجه متفكران بوده و در میان متفكران اسلامی علامه محمد تقی جعفری از جمله شخصیت هایی است كه تأملات بسیار در باب مرگ دارد. از نظر وی برداشت های مختلفی از مرگ وجود دارد كه برخی از آنها مثبت و برخی نیز منفی است. این برداشت ها در تلقی هایی ریشه دارد كه آدمی به فلسفه آفرینش و معنای زندگی دارد. به باور علامه جعفری تا برای پرسش های اساسی حیات انسان، یعنی «از كجا آمده ایم، به كجا می رویم و چرا باید برویم » پاسخی پیدا نكنیم، نسبت انسان با مرگ تعبیر درستی نخواهد یافت.
وی با اشاره به این كه علامه جعفری در آثارخود رابطه عمیقی میان معنای زندگی و مرگ برقرار می سازد، افزوده است: علامه جعفری با تقسیم حیات به معقول و طبیعی محض، تفسیر مرگ را در حیات معقول منطقی و مثبت و در حیات طبیعی محض منفی و ناپذیرفتی می داند. از نظر وی بدون تفسیر انسان و هستی نمی توان معنای درستی برای مرگ یافت.
این استاد دانشگاه علامه طباطبایی تصریح كرده است: گوش سپاری به مرگ و برقراری رابطه مثبت با آن، فرع بر نوع نگاه به عالم و آدم است. به باور علامه جعفری، گوش فرادادن به ندای مرگ سبب می شود تا آدمی اصالت پیدا كند.
عبدالله نصری در ادامه این مقاله تأكید می كند كه ازنظر علامه جعفری تأ مل در باب گذر عمر برای آدمی گاهی اضطراب آور است كه با دگرگونی های درونی می توان بر آن غلبه كرد.

نگرانی از مرگ

پیش از اینكه مسأله مرگ و اشكالی را كه از این ناحیه بر نظامات جهان‏ ایراد می‏گردد بررسی كنیم ، لازم است به این نكته توجه كنیم كه ترس از مرگ و نگرانی از آن ، مخصوص انسان است . حیوانات درباره مرگ ، فكر نمی‏كنند . آنچه در حیوانات وجود دارد غریزه فرار از خطر و میل به حفظ حیات حاضر است .

 


نظرات() 
http://cialisvonline.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 02:25 ب.ظ

Thanks, I enjoy this.
order a sample of cialis rx cialis para comprar estudios de cialis genricos we choice free trial of cialis cialis reviews tadalafil tablets cialis 20mg prix en pharmacie cialis wir preise cialis alternative cialis generique
viabiovit.com/buy-viagra-online-from-canada.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 10:30 ق.ظ

Reliable knowledge. Regards!
viagra from usa pharmacy viagra prices uk buy viagra europe online order for viagra where to get viagra prescription buy generic viagra where to buy viagra pills where to buy viagra without a prescription generic sildenafil citrate viagra rx online
Cialis pills
دوشنبه 7 خرداد 1397 05:45 ب.ظ

Regards. I value it.
tadalafil generic generic cialis at the pharmacy cialis generico milano only now cialis for sale in us non 5 mg cialis generici prices for cialis 50mg cialis lowest price tarif cialis france generic for cialis wow cialis tadalafil 100mg
Cialis generic
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 09:49 ب.ظ

Wow loads of awesome knowledge!
generic cialis with dapoxetine cialis daily new zealand link for you cialis price warnings for cialis cialis online cialis lowest price venta cialis en espaa cialis kaufen bankberweisung overnight cialis tadalafil cialis tablets
Viagra cost
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 06:27 ق.ظ

Whoa tons of great tips.
order online viagra how to buy viagra viagra pharmacy viagra buy viagra best place buy viagra online buy viagra online cheap uk online pharmacy viagra buy viagra canadian pharmacy buy viagra legally viagra with a prescription where to buy viagra on line
Cialis online
شنبه 18 فروردین 1397 04:03 ب.ظ

Beneficial posts. Cheers.
cialis from canada enter site very cheap cialis cialis rckenschmerzen buying cialis on internet cost of cialis cvs buy cialis cialis daily dose generic 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis dose 30mg precios cialis peru
Cialis generic
پنجشنبه 2 فروردین 1397 04:38 ق.ظ

Really loads of excellent data!
legalidad de comprar cialis wow cialis tadalafil 100mg legalidad de comprar cialis click now buy cialis brand cialis generico in farmacia only here cialis pills cialis pills in singapore cialis qualitat acquistare cialis internet interactions for cialis
Nintendo giveaway
جمعه 24 آذر 1396 04:15 ب.ظ
وای که عجیب بود من فقط یک نظر بسیار طولانی نوشتم اما پس از کلیک روی ارسال نظر من ظاهر نشد.
Grrrr... خوب من این همه چیز را دوباره نوشتن نمی کنم. صرفنظر از آن، فقط می خواستم
می گویند وبلاگ فوق العاده است!
cr hack
پنجشنبه 16 آذر 1396 11:45 ب.ظ
حیرت آور! در واقع پست بسیار عالی من، ایده بسیار روشن در مورد این پاراگراف.
Monique
پنجشنبه 16 آذر 1396 10:04 ب.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get setup?
I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very web savvy so I'm not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated.

Appreciate it
imvu credits generator
دوشنبه 13 آذر 1396 06:05 ب.ظ
حیرت آور! در حقیقت نوشته ای عالی است، من کردم
ایده بسیار روشن در مورد این قطعه نوشتن.
Nintendo giveaway
سه شنبه 7 آذر 1396 08:19 ب.ظ
اطلاعات عالی خوشبختانه من در وب سایت شما با شانس (stumbleupon) فرار کردم.
من آن را برای بعد نشانه گذاری کردم
cam4 token generator 2016 rar
دوشنبه 6 آذر 1396 05:42 ب.ظ
Aw, this was a very nice post. Taking a few
minutes and actual effort to generate a really good article… but what can I say… I procrastinate a lot and never
manage to get nearly anything done.
std testing cost
شنبه 13 آبان 1396 11:14 ب.ظ
من اطلاعات مفیدی را که در مقالات خود ارائه می دهم دوست دارم.

من وبلاگ شما را نشانه گذاری میکنم و اغلب در اینجا چک میکنم

من کاملا مطمئن هستم که بسیاری از چیزهای جدید را در اینجا یاد می گیرم!

موفق باشید برای بعدی!
best supplement medicare plans
چهارشنبه 10 آبان 1396 07:13 ب.ظ
با توجه به این نوشته، من به طور جدی فکر می کنم این وب سایت نیاز به یک عالی دارد
بیشتر توجه کنید من احتمالا دوباره به خواندن از طریق بیشتر،
بابت اطلاعات متشکرم!
local std testing
سه شنبه 9 آبان 1396 06:12 ب.ظ
زمان مناسب برای ساختن برنامه های چندانی برای بلند مدت است
زمان خوشحال شدن است. من این را یاد گرفتم و اگر من فقط می خواستم
به برخی از نکات و پیشنهادات توجه کنید.
شاید شما می توانید مقالات بعدی در مورد این مقاله بنویسید.
من میخواهم چیزهای حتی بیشتر در مورد آن را بخوانم!
cheap psychic readings
دوشنبه 20 شهریور 1396 04:44 ق.ظ
راه سرد! برخی از نکات بسیار معتبر! من قدردانی میکنم که این مقاله و همچنین بقیه سایت را در این مقاله بنویسید
واقعا خوب است.
free std testing near me
دوشنبه 20 شهریور 1396 02:25 ق.ظ
سلام، من سایت خود را با استفاده از گوگل پیدا کردم در حالی که به دنبال یک بودم
موضوع مشابه، وب سایت شما ظاهر شد، به نظر می رسد عالی است.
من آن را در بوک مارک های گوگل من نشان دادم.
سلام، به سادگی از طریق وبلاگ خود از طریق گوگل مطلع شده، و متوجه شدم که این است
واقعا آموزنده. من می خواهم برای brussels مراقب باشم.
اگر این اتفاق می افتد در آینده، سپاسگذارم.
بسیاری از افراد دیگر باید از نوشتن شما بهره مند شوند.
به سلامتی!
cheap telephone psychics
دوشنبه 20 شهریور 1396 12:54 ق.ظ
پست بزرگ من با بسیاری از این مسائل مواجه هستم
خوب..
std screening
یکشنبه 19 شهریور 1396 03:45 ق.ظ
من نمی دانم اگر فقط من یا شاید هر کس دیگری با وبلاگ شما مشکل داشته باشد.

به نظر می رسد بعضی از متن ها در محتویات شما از صفحه نمایش می گیرند. آیا شخص دیگری می تواند نظر بدهد و به من اطلاع دهد که آیا این اتفاق برای آنها نیز رخ می دهد؟

این ممکن است با مرورگر اینترنتی من مشکلی داشته باشد، زیرا پیش از این این اتفاق افتاده است.
متشکرم
chaturbate token hack
دوشنبه 13 شهریور 1396 02:44 ق.ظ
Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.

Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?

I've been trying for a while but I never seem to
get there! Many thanks
chaturbate hack youtube
پنجشنبه 12 مرداد 1396 09:52 ب.ظ
We're a group of volunteers and starting a brand new
scheme in our community. Your web site offered us with useful info to work on. You have performed an impressive job and our whole neighborhood will be grateful to you.
Jannette
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 04:33 ق.ظ
Hi! I just wish to offer you a huge thumbs up for the excellent info you have right
here on this post. I am coming back to your
site for more soon.
Ericka
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:43 ب.ظ
Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up and the rest of the site is extremely good.
رویا
دوشنبه 26 اردیبهشت 1390 07:16 ب.ظ
عاشقتم
مریم
دوشنبه 26 اردیبهشت 1390 07:15 ب.ظ
خیلی ازت خوشم میاد کاش یک شماره داشتی
دوشنبه 26 اردیبهشت 1390 07:13 ب.ظ
مرسی خیلی خیلی خوب بود مطالب هم مثل خودت قشنگ بود
دوشنبه 22 آذر 1389 10:49 ب.ظ
بابا این چی بود برو درباره فلسفه تحقیق كن نه كه اسم علامه و از این حرفا رو بیار به قول اون باهاله ایكپیری
reihane
جمعه 27 فروردین 1389 08:04 ب.ظ
سلام خسته نباشید خیلی متن خوبی بود
........
سه شنبه 13 بهمن 1388 07:00 ب.ظ
برو قیافتو جمع کن ایکپیری
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نویسندگان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :